Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Gothenburg Research Institute, GRI

vid Handelshögskolan

Gothenburg Research Institute, GRI
Box 603
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 5619
Webbplats: www.gri.handels.gu.se
Epost: gri@gri.gu.se

Föreståndare: Ulla Eriksson-Zetterquist

Om enheten

Gothenburg Research Institute (GRI) är Handelshögskolans institut för tvärvetenskaplig forskning. Här har Handelshögskolans forskare möjlighet att arbeta i programform med forskningsprojekt med hög näringslivs- och samhällsrelevans. Vi bedriver forskning inom ämnen såsom företagsekonomi, etnologi, sociologi, juridik, psykologi, pedagogik, svenska språk, teknik och samhällsvetenskaplig miljöforskning. GRI står för samarbete och långsiktighet. För närvarande finns sju olika forskningsprogram vid GRI.

Institutet leds av professor Ulla Eriksson-Zetterquist som tillträdde 1 maj 2012.

Senaste publikationer

Clergy and mental health clinician collaboration in Sweden: Pilot Survey of COPE
Lisa Rudolfsson, Glen Milstein
Mental Health, Religion & Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Small but diverse: the role of urban and rural communities in place-based diversity and inclusiveness
Eva Maria Jernsand, Emma Björner, Lillian Omondi
Mistra Urban Futures annual international conference Realising just cities - lessons, impacts and outcomes, 15 October 2019, Sheffield, UK , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Manifestations of social class and agency in cultural capital development processes: An empirical study of Turkish migrant women entrepreneurs in Sweden
Hüriye Yeröz
International Journal of Entrepreneurial Behaviour and Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Waste pickers resistance and the urban commons. Stories from the resilient community of La Chureca
Patrik Zapata, María José Zapata Campos
European Sociology Association Conference, 20-23th August 2019 Manchester , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Fearless city suburbs: collaboration, distance work, and the shaping of the local integration policy field
María José Zapata Campos, Patrik Zapata
European Sociology Conference 20-23th August 2019, Manchester, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Recycling networks movement. A green deep democracy or the politics of garbage
María José Zapata Campos, Patrik Zapata
European Group for Organisation Studies 35th Colloquium, EGOS, Edinburgh 4-7th July, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Community Currencies as Means of Local Economic Empowerment
Ester Barinaga, Michael Oloko, Will Ruddick, María José Zapata Campos
Swedish International Centre for Local Democracy, Rapport 2019
Rapport

Shaking Hands: Balancing Tensions in the Swedish Forested Landscape
Annelie Sjölander Lindqvist, Camilla Sandström
Conservation and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

What happens material information when sustainability reporting becomes regulated?
Svetlana Sabelfeld, Isabella Linder
31th International Congress on Social and Environmental Accounting Research, 27 – 29th August, 2019, St. Andrews, Scotland, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Initial involvement of stakeholders in transdisciplinary projects - exploring issues of expectations, roles and inclusion
Helena Kraff, Eva Maria Jernsand, Lillian Omondi, Emma Björner, Sayaka Osanami Törngren
International Transdisciplinarity Conference 2019 - Joining forces for change, Gothenburg 10-13 September, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 54

Namn Titel Telefon E-post
Boholm, Åsa 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Walter, Lise-Lotte Administrativ chef, inst 031-786 5413 lise-lotte.walter@gri.gu.se
Wahlström, Gunnar Docent 031-786 4356 gunnar.wahlstrom@gri.gu.se
Varvne, Hanna Doktorand 031-786 6830 hanna.varvne@gu.se
Hoti, Albulena Ekonom 031-786 5625 albulena.hoti@gu.se
Björner, Emma Forskare emma.bjorner@gu.se
Boholm, Max Forskare 031-786 5624 max.boholm@gri.gu.se
Brembeck, Helene Forskare, Docent 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Brorström, Sara Forskare sara.brorstrom@gri.gu.se
Evansluong, Quang Forskare quang.evansluong@gri.gu.se
Fuentes, Christian Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 2706 christian.fuentes@handels.gu.se
Fuentes, Maria Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5438 maria.fuentes@cfk.gu.se
Gillberg, Nanna Forskare, Föreståndare, bitr/​stf 031-786 5609 nanna.gillberg@gu.se
Gråbacke, Carina Forskare 031-786 4442 carina.grabacke@handels.gu.se
Hansson, Lena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5492 lena.hansson@cfk.gu.se
Hemlin, Sven Forskare, Professor emeritus sven.hemlin@gri.gu.se
Hillén, Sandra Forskare sandra.hillen@cfk.gu.se
Holmberg, Ulrika Forskare, Föreståndare vid Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5606 ulrika.holmberg@cfk.gu.se
Jansson, Magnus Forskare 031-786 5612 magnus.jansson@gri.gu.se
Kent, Alexandra Forskare alexandra.kent@gri.gu.se
Larsson, Simon Forskare simon.larsson@gri.gu.se
Liff, Roy Forskare 031-786 6974 roy.liff@gri.gu.se
Lindh de Montoya, Monica Forskare 031-786 5224 monica.montoya@gu.se
Löfstedt, Ragnar Forskare ragnar.lofstedt@gu.se
Mjölnevik, Ann-Christine Forskare, Doktor ann-christine.mjolnevik@gri.gu.se
Navarro Aguiar, Ulises Forskare ulises.navarro.aguiar@gri.gu.se
Norbäck, Maria Forskare 031-786 6664 maria.norback@gri.gu.se
Ouattara, Syna Forskare syna.ouattara@globalstudies.gu.se
Petersson Mc Intyre, Magdalena Forskare, Föreståndare Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5668 magdalena.petersson-mcintyre@cfk.gu.se
Post, Anna Forskare anna.post@ped.gu.se
Raviola, Elena Forskare elena.raviola@gri.gu.se
Reinhold, Emilie Forskare emilie.reinhold@gri.gu.se
Rimmel, Gunnar Forskare gunnar@rimmel.se
Roos, Magnus Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5829 magnus.roos@cfk.gu.se
Rudolfsson, Lisa Forskare, Gothenburg Research Institute 031-786 5876 lisa.rudolfsson@gri.gu.se
Samuelsson, Sandra Forskare 031-786 5493 sandra.samuelsson@gu.se
Sayed, Zehra Forskare, Doktor zehra.sayed@gri.gu.se
Sjölander Lindqvist, Annelie Forskare 031-786 5165 annelie.sjolander-lindqvist@gu.se
Sörum, Niklas Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5990 niklas.sorum@cfk.gu.se
Torfason, Asgeir B Forskare asgeir.torfason@gri.gu.se
von Knorring, Hannes Forskare 031-786 2518 hannes.vonknorring@gri.gu.se
Wenzer, Jakob Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 6950 jakob.wenzer@cfk.gu.se
Wickelgren, Mikael Forskare 031-786 5630 mikael.wickelgren@gri.gu.se
Wolff, Rolf Forskare rolf.wolff@gri.gu.se
Zapata Campos, Maria Jose Forskare mj.zapata@handels.gu.se
Mellander, Elias Forskare, biträdande elias.mellander@gu.se
Stenbäck, Olle Forskare, biträdande olle.stenback@gu.se
Karlsson, Henric Kommunikatör, Forskningskommunikation, webbpublicering, Infoglue, Photoshop/​Indesign, blogg 031-786 2008 henric.karlsson@gu.se
Sjöberg, Cecilia Kommunikatör 031-786 2008 cecilia.sjoberg@gu.se
Eriksson-Zetterquist, Ulla Professor, Föreståndare 031-786 5407 ulla.eriksson-zetterquist@gri.gu.se

Visar 1 - 50 av 54

Visar 21 - 30 av 2007

2019

Migrant Entrepreneurship Beyond Place and Space: A Call to Explore the Roles of Family Across Borders and Contexts
Quang Evansluong, Marcela Ramirez Pasillas, Allan Discua Cruz, Maria Elo, Natalia Vershinina
Journal of Enterprising Communities: People and Places in the Global Economy, Special / temanummer av tidskrift 2019
Special / temanummer av tidskrift

Re-establishing violated boundaries: Police officers' experiences of handling cases of rape against women
Lisa Rudolfsson
41st. Nordic Association for Clinical Sexology (NACS), Gothenburg, Sept. 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Agencing femininity: digital Mrs. Consumer in intra-action
Magdalena Petersson McIntyre
Journal of Cultural Economy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

It's not all 'bout the money: Making profit on gender equality
Magdalena Petersson McIntyre
ESA conference. Manchester August 20th- 24th 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Alone at work: Isolation, competition and co-dependency in flexibilised retail
Rebecka Arman, Nanna Gillberg, Maria Norbäck
Economic and Industrial Democracy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Challenging investment decision-making in pension funds
Carl-Christian Trönnberg, Sven Hemlin
Qualitative Research in Financial Markets, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Risk Communication as Government Agency Organizational Practice
Åsa Boholm
Risk Analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How do Swedish Government agencies define risk?
Max Boholm
Journal of Risk Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 21 - 30 av 2007

Sidansvarig: Henric Karlsson|Sidan uppdaterades: 2016-09-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?